15 španielskych jedál, ktoré musíte ochutnať

Španielsko je plné lahodných dobrôt, jedál, ktoré sa oplatí ochutnať. Každé mesto, každý región má samozrejme svoje vlastné špeciality, ale toto je odporúčanie pre toho, kto rád ochutnáva jedlá a špeciality krajiny, ktorú navštívi.

1. Paella

V Španielsku existujú tony rôznych ryžových pokrmov, však paella je určite najviac tradičná a najpopulárnejšia. Samotná paella je pripravovaná na veľa rôznych spôsobov. Ak hľadáte niečo trochu iné, skúste napríklad paellu s chobotnicami, alebo s morskými plodmi, určite si to hneď zamilujete. Ale ak nemáte radi morské plody, môžete ochutnať napríklad paellu s kuracím mäsom. Je to len na vás, ale určite ju ochutnajte!

paella

2. Jamon Iberico

V miestnych baroch, alebo v obchodoch môžete vidieť zavesené obrie nohy šunky jamon. Španielsko je svetový líder vo výrobe suchej šunky, ktorej výroba má dlhoročnú tradíciu, už viac ako sto rokov.

Jamon Iberico2

3. Gazpacho

Toto jedlo je obľúbené hlavne počas horúcich letných dní. Gaspacho je studená polievka pripravovaná zo zrelých rajčín, olivového oleja, cesnaku, chleba, papriky a uhorky.

Gazpacho

4. Tortilla Española

Toto je španielska verzia omelety zloženej z vajec, zemiakov a cibule. Najskôr sa jemne popražia zemiaky s cibuľou v olivovom oleji a potom zalejú vajcami a opečie ako klasická omeleta. Ako ku každej omelete, aj k tejto si môžete pridať prísady podľa vášho vkusu.

 

5. Patatas Bravas

Toto je jeden z najčastejších tapasov, ktorý nájdete po celom Španielsku. Však každý región má svoje vlastné vylepšenia. Hoci omáčky sa môžu líšiť, všetky sa skladajú z kúskov smažených zemiakov.

Patatas bravas

6. Pisto

Je to skvelý predkrm alebo príloha. Je to španielska verzia ratatouille a nájdete ju vo väčšine miest. Tiež sa bežne podáva s vyprážanými vajíčkami alebo chorizo.

Pisto

7. Pescaíto frito

Veľmi typické a obľúbené jedlo v regióne Málaga. Sú to vypražené malé rybičky s citrónom a pečivom.

Barca-de-espetos-de-sardinas

8. Chorizo

Španielsko má mnoho špičkových produktov bravčového mäsa, z ktorých jeden je chorizo. Je to bravčová klobása, pikantná pochúťka, ktorá môže byť aj ako doplnok k inému pokrmu.

Chorizo

9. Churros con Chocolate

Sú to vyprážané sladké tyčinky, ktoré sú najlepšie so šálkou španielskej horúcej čokolády. Ak máte radi sladké, určite to stojí za vyskúšanie.

Chorros

10. Prasiatko

Príprava tohto jedla je časťou veľkej španielskej tradície. Muži zvyčajne pripravujú prasiatko nad ohňom, zatiaľ čo ženy pripravujú zvyšok jedla.

Suckling Pig

11. Gambas al Ajillo

Je to bežný pokrm v tapas baroch, gambas al ajillo je prskajúca misa kreviet na olivovom oleji ochutená cesnakom, zelenou čili a petržlenovou vňaťou.

Gambas al Ajillo

 

12. Fabada Asturiana

Toto výdatné dusené mäso je populárny španielsky pokrm, ktorý sa typicky podáva počas chladných zimných mesiacoch, ale môžete ho nájsť aj na väčšine menu.

Fabada Asturiana

13. Pimientos de Padron

Toto je veľmi jednoduché a zdravé jedlo servírované pre viac osôb na jednom tanieri. Malé zelené papriky sú typicky vyprážané na olivovom oleji a posypané morskou soľou. Toto jedlo nájdete vo väčšine barov v Španielsku.

Pimientos-de-Padron-con-sal

14. Manchego syr

Tento syr sa vyrába v strednej časti Španielska s Manchega, ovčieho mlieka. Je mierne slaný a nájdete ho vo väčšine obchodov a barov.

Manchego Cheese

15.Bocadillos

Bocadillos je sendvič zo španielskeho chleba. Zvyčajne je plnený zemiakmi, syrom, šunkou a bravčovou panenkou. Alebo môžete vyskúšať Bocadillo de Calamares, čo je sendvič plnený vyprážanými chobotnicami.

Bocadillos

Tak čo by ste ochutnali ako prvé? Máte nejakého favorita?

Dobrú chuť…

…a ešte pár ďalších tipov na jedlá, za ktorými sa oplatí vycestovať…

Join The Discussion

Compare listings

Compare
Search
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.