Financovanie nehnuteľnosti

Kúpu nehnuteľnosti pri mori v Španielsku je možné financovať aj prostredníctvom úveru od banky. Na Slovensku alebo v Českej republike banky nie sú ochotné poskytovať úvery ručené priamo kupovanou nehnuteľnosťou v Španielsku. Na druhej strane sú ochotné poskytnúť iné typy úverov podľa vašich prianí a možností splácania a postačujúceho ručenia. Najčastejším spôsobom financovania kúpy nehnuteľnosti v Španielsku je hypotekárny úver, ktorý môžete získať priamo od vašej banky, alebo banky na Slovensku alebo v Českej republike. Tento úver však musí byť ručený len nehnuteľnosťou situovanou buď na Slovensku alebo v Českej republike podľa toho, kde sa predmetná nehnuteľnosť nachádza.

Ak sa rozhodnete kúpiť nehnuteľnosť v Španielsku pomocou hypotekárneho úveru poskytovaného priamo nejakou bankou v Španielsku, budete musieť predložiť nasledovné dokumenty:

  • N.I.E. – identifikačné číslo cudzinca, bez ktorého nemôžete uskutočniť kúpu vybranej nehnuteľnosti v Španielsku, a pod ktorým sa registrujú aj vlastníci nehnuteľnosti v registri nehnuteľností
  • Pracovná zmluva, ak ste zamestnaný/á, alebo Živnostenský list
  • Posledné 3 potvrdenia o mesačnom príjme
  • Pre živnostníkov – posledné daňové priznanie
  • Rezervačná zmluva
  • Potvrdenie, že kupovaná nehnuteľnosť je bez ťarchy (zabezpečuje právny zástupca)
  • Všetky vaše súčasné pôžičky a úvery
  • Vaše ďalšie nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve, alebo investície

Hypotekárne financovanie nehnuteľnosti môžete využiť z niekoľkých bánk, ktoré vám poskytnú úver najviac do 80% hodnoty (viaceré banky ponúkajú menej a len dve alebo tri financovanie do 100%), maximálne do 40 rokov (mnohé banky len do 20 rokov), pričom úrokové sadzby sú určované ako euribor (1 rok) + x %. V januári sa toto „x“ pohybovalo na úrovni 3,90 až 5,50. Tieto úroky sú vyššie ako pri bežných hypotékach pre rezidentov kvôli zvýšenému riziku, ale môžu byť nižšie pri kúpe nehnuteľnosti priamo od realitky niektorej z bánk. Pri žiadosti španielske banky vyžadujú zvyčajne podobné dokumenty ako u nás, i keď samozrejme komplexnejšie, keďže pri neplatení banke zostáva len veľmi obmedzený manévrovací priestor. Všetky dokumenty predkladané banke musia byť preložené do španielčiny a úradne overené.

V prípade, že vaša žiadosť o hypotéku bude úspešná, banka si účtuje poplatok 1 až 2% z výšky poskytnutej pôžičky.

Hypotekárne náklady

Ak sa rozhodnete kúpiť nehnuteľnosť na hypotéku, potom to bude znamenať aj nejaké dodatočné náklady. Prvý z nich bude ocenenie nehnuteľnosti, ktoré bude poskytovateľ hypotéky vyžadovať ešte pred poskytnutím hypotekárneho úveru. Tento poplatok je hradený kupujúcim a môže stáť okolo 500 EUR. Potom musíte počítať aj s nákladmi na samotnú hypotéku. Toto sa líši v závislosti od poskytovateľa. Zvyčajne je tento poplatok vo výške okolo 1% z hodnoty hypotéky. A nakoniec ešte notárske poplatky spojené s hypotékou.

Pre väčšinu záujemcov, ktorí chcú kúpu nehnuteľnosti v Španielsku financovať prostredníctvom úveru je výhodnejšie využiť možnosť získania potrebného kapitálu od domácej banky. V súčasnosti je takéto financovanie výhodné vďaka pomerne výhodným úrokovým sadzbám. Neváhajte a informujte sa o možnostiach financovania nehnuteľnosti pri mori u svojho finančného poradcu, alebo priamo vo vašej banke.

Join The Discussion

Nehnuteľnosti na mieru

Compare listings

Compare
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.