Prečo sa oplatí kúpiť nehnuteľnosť vo výstavbe?

Prečo sa oplatí kúpiť nehnuteľnosť v rámci developerského projektu v Španielsku?

Možno sa už aj vy pozeráte po nejakej nehnuteľnosti pri mori, alebo golfe v Španielsku, najlepšie na pobreží Costa del Sol, kde si môžete vychutnávať úžasné andalúzske počasie s viac ako 320 slnečnými dňami v roku (najlepšie klimatické podmienky v rámci Európy). Ak však preferujete súčasný moderný dizajn musíte hľadať najmä medzi ponukami nehnuteľností vo výstavbe. Prečo?

Na pobreží Costa del Sol je trh s nehnuteľnosťami stabilný a po Madride je jeden z najlepších v rámci Španielska. Vzhľadom na to, že sa tu počas krízy takmer vôbec nestavalo a dopyt po nových nehnuteľnostiach v súčasnosti stále prudko narastá, veľa investorov a developerov využíva túto situáciu pre výstavbu nových moderných komplexov, ktoré spĺňajú aj najnovšie trendy v oblasti výstavby, dizajnu a technológií.

Španielsko je krajina, ktorá sa dokázala poučiť z krízy a jej následkov a vytvorila nové podmienky, pravidlá a zákony, ktoré napomáhajú rastu realitného trhu, ale na druhej strane aj chránia finančné prostriedky investorov a kupujúcich, ktorí majú záujem investovať svoje zarobené peniaze do nehnuteľnosti v tejto krajine.

Kúpa novostavby, resp. nehnuteľnosti vo výstavbe sa tak stala úplne bezpečným spôsobom, ako zhodnotiť svoje peniaze v úplne nových nehnuteľnostiach v Španielsku.

Má to aj ďalšie výhody. Jedna z nich je aj načasovanie. Ak si vyberáte na začiatku výstavby, máte si z čoho vyberať a môže si tak vybrať nehnuteľnosť, ktorá bude maximálne spĺňať vaše predstavy o vysnívanej nehnuteľnosti pri mori alebo golfe, alebo o zhodnotení vašich finančných prostriedkov.

Ďalšou výhodou je cena. Čo je jedno z najdôležitejších kritérií vôbec u väčšiny kupujúcich. Každý chce za svoje peniaze dostať pre seba to najlepšie. Na začiatku výstavby, resp. hlavne pred jej spustením, uvádzajú developeri na predaj nehnuteľnosti za najnižšie ceny, postupne ako stavba postupuje, developeri zvyšujú ceny až niekoľko krát. Z toho dôvodu veľa kupujúcich a investorov nakupujú svoje vysnívané nehnuteľnosti už v počiatočnom štádiu. Po skolaudovaní už má ich nehnuteľnosť oveľa vyššiu cenu. Investori tak môžu zhodnotiť svoje peniaze minimálne o 10%. Tomu pomáha aj stále narastajúci dopyt a tým aj rast cien nehnuteľností. Nehnuteľnosti sú na Costa del Sol stále hlboko pod cenou z pred krízy a predpokladaný nárast cien je zatiaľ do roku 2026.

Na druhej strane má veľa kupujúcich obavu hlavne z toho, že čo sa stane, ak nebude výstavba zrealizovaná a skolaudovaná a ako sa dostanú k svojim peniazom, ktoré už zaplatili developerovi.

V Španielsku mysleli aj na tieto obavy kupujúcich a úpravou existujúceho stavebného zákona a jeho dodatkom poskytujú investorom a kupujúcim, ktorí sa rozhodli nadobudnúť nehnuteľnosť v Španielsku vo výstavbe, alebo pred ňou, maximálnu ochranu pre ich finančné prostriedky.

Prvý dodatok zákona č. 88/1999 jasne hovorí o povinnostiach, ktoré musí každý developer splniť, aby získal platné stavebné povolenie:

  1. Každý developer musí byť schopný poskytnúť kupujúcemu špeciálnu bankovú garanciu/záruku vydanú bankou, alebo špeciálnu poistnú zmluvu od poisťovne, ktorá bude maximálne chrániť kupujúcich v prípade, ak daná výstavba nebude vôbec začatá, alebo riadne dokončená v dopredu dohodnutom a uvedenom termíne. Tieto inštitúcie poskytujúce garanciu, alebo poistnú zmluvu musia mať právoplatné povolenie pre poskytovanie takýchto služieb na území Španielska.
  2. Každý developer musí poskytnúť kupujúcemu špeciálny bankový účet, na ktorý bude kupujúci uhrádzať všetky dohodnuté platby za predmetnú nehnuteľnosť developerovi. Tento špeciálny bankový účet je možné otvoriť len v prípade splnenia povinnosti zriadenia buď bankovej garancie/záruky, alebo poistnej zmluvy a musí byť úplne oddelený od ostatných finančných prostriedkov developera. Finančné prostriedky môžu byť použité len na vyplatenie súm odvodzujúcich sa od výstavby.

Čo to vlastne znamená pre vás ako kupujúceho?
Už nemusíte mať obavu, že o akékoľvek peniaze, ktoré zaplatíte za vašu novú nehnuteľnosť (vo výstavbe, alebo pred jej začatím) prídete a to vrátane viazanej dane (DPH), ako aj zákonného úroku určeného každoročne Španielskou Národnou Bankou. Pretože, ak máte od developera vystavenú túto vyššie popísanú špeciálnu bankovú garanciu, alebo špeciálnu poistnú zmluvu priamo na vaše meno, v prípade akéhokoľvek dôvodu nezačatia výstavby, alebo jej riadneho nedokončenia, môžete priamo kontaktovať túto inštitúciu (banku, alebo poisťovňu) a bez akéhokoľvek súdneho procesu, konania, alebo naťahovania sa s developerom, požiadať o vrátenie všetkých vašich finančných prostriedkov, ktoré ste do daného dňa uhradili developerovi. Banka alebo poisťovňa vám automaticky po predložení originálu danej bankovej garancie/záruky, alebo poistnej zmluvy vyplatí všetky vaše peniaze späť aj s DPH a zákonným úrokom.

Developeri v Španielsku, pri kúpe nehnuteľnosti vo výstavbe, požadujú od kupujúceho zaplatiť v priebehu výstavby maximálne 30 až 40% z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Zvyšnú časť je potrebné uhradiť v čase prevodu vlastníckeho titulu u notára, a to v čase, keď dostanete do rúk aj kľúče od vašej práve nadobudnutej nehnuteľnosti.

A ešte jedna veľmi dôležitá a podstatná poznámka, developerské projekty v Španielsku boli pred krízou takmer všetky financované bankami, ale v súčasnosti sú takmer všetky financované súkromnými investormi. To znamená, že výstavba môže byť bez problémov dokončená aj v prípade problémov danej banky a kupujúci dostanete nehnuteľnosť, za ktorú si zaplatil.

Developerských projektov vo výstavbe je na pobreží Costa del Sol veľa, ale vzhľadom na vyššie uvedené dôvody a pokrytie možného rizika je aj záujem o ne stále väčší. Takmer všetky apartmány, domy alebo vily vo výstavbe sú predané na jej začiatku a tie lepšie ešte pred začatím ich výstavby.

Takže, ak máte záujem o takúto úplne novú modernú nehnuteľnosť, neváhajte nás kontaktovať a my vám pomôžeme vybrať z aktuálnych projektov a ich voľných kapacít, tú vašu pravú vysnívanú nehnuteľnosť pri mori alebo golfe.

Ponuka nových moderných nehnuteľností

Join The Discussion

Compare listings

Compare
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.