Pohľad na realitný trh v Španielsku

Španielsko, hlavne oblasť Costa del Sol je vďaka vynikajúcim klimatickým podmienkam počas celého roka, výbornej leteckej dostupnosti a dobrej infraštruktúre jednou z najobľúbenejších destinácií pre nákup rekreačných a golfových nehnuteľností v prímorských oblastiach v rámci Európy.

Záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku pochádzajúci zo Slovenskej alebo Českej republiky môžu nakupovať nehnuteľnosti v Španielsku priamo do svojho osobného vlastníctva alebo do vlastníctva slovenskej alebo českej právnickej osoby.

Realitný trh v Španielsku prešiel v druhej polovici 90 rokov búrlivým rozvojom a to najmä vďaka investorom z Veľkej Británie a Nemecka, ktorý pokračoval až do roku 2007. V tomto roku došlo k zastaveniu cenového rastu nehnuteľností a v priebehu nasledujúcich rokov ceny nehnuteľností klesli až o 50%.

V súčasnosti je realitný trh v Španielsku stabilizovaný a ceny nehnuteľnosti ako aj nárast predaja stále rastie a podľa odborníkov by sa tento trend nemal zmeniť aspoň do roku 2026. Potvrdzujú to aj pravidelné správy o trhu s nehnuteľnosťami, ktoré stále potvrdzujú trend nárastu predaja nehnuteľností ako aj cien nehnuteľností, a to nie len pri nových nehnuteľnostiach od developerov ale pri starších. Pobrežie Costa del Sol je hneď po Madride oblasťou s najväčším rastom predaja nehnuteľností v Španielsku.

 

Pobrežie Costa del Sol má kompletne vybudovanú novú infraštruktúru na celom jej pobreží. Čo prispelo k rozvoju výstavby rekreačných nehnuteľností v minulých rokoch, ako aj v súčasnosti, ale aj stále narastajúcemu záujmu o kúpu aj starších rekreačných alebo golfových apartmánov, radových domov, tradičných dedinských španielskych domov, nazývaných „finca“, ako aj menších až obrovských luxusných víl s dych vyrážajúcimi výhľadmi na krajinu a more za veľmi zaujímavé ceny (porovnateľné ceny nehnuteľností v Bratislave alebo v Prahe).

V súčasnosti je na pobreží Costa del Sol veľa nových developerských projektov, ktoré ponúkajú za veľmi zaujímavé ceny (aj s možnosťou hypotekárneho financovania) nádherné moderné nehnuteľnosti (apartmány, domy, vily) s výhľadom na more, hory, golfové ihriská, jednoducho pre každého niečo.

Vzhľadom na skutočne veľký záujem o úplne nové moderné nehnuteľnosti sú tieto developerské projekty predané skôr ako sú postavené a dokonca tie lepšie ešte pred začatím ich výstavby.

Veľmi obľúbenými lokalitami na pobreží Costa del Sol je napríklad oblasť Estepony, o ktorej sa čoraz častejšie hovorí ako o novej Marbelle a nazývajú ju aj záhradou Costa del Sol, ďalej je to oblasť Mijas Costa, najmä La Cala de Mijas, alebo mesto Benalmádena, ktoré je ideálne pre toho, kto chce mať nehnuteľnosť v blízkosti letiska (do 15 minút autom), alebo nechce vôbec používať auto – je tu dostupný aj vlak s priamym spojením s centrom Málagy a medzinárodným letiskom v Málage. A samozrejmosťou je oblasť celosvetovo známej Marbelly.

Costa del je rajom nie len pre milovníkov histórie a umenia, mora a nádherných piesočnatých pláží, obchodov a luxusu, ale aj možnosti hrania golf. Nachádza sa tu viac ako 70 golfových ihrísk na vysokej úrovni, čo tiež poskytuje veľmi dobrý potenciál pre prenájom nehnuteľnosti. Snáď len na Floride je viacej možností hrania golfu než v Španielsku.

Táto oblasť zaujíma hlavne kupujúcich z Ruska, Škandinávie, Holandska, Nemecka, Veľkej Británie a stále viac pribúdajú aj záujemcovia z Poľska, Českej a Slovenskej republiky.

Pri výbere vhodnej nehnuteľnosti by mala rozhodovať hlavne jej lokalita, dostupnosť a vybudovaná infraštruktúra. Cena nehnuteľnosti sa odvíja najmä od jej lokality, vzdialenosti od mora, resp. pláže, výhľadu na more, vybavenosti a zázemia danej urbanizácie, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Samozrejme musíte rátať, že vily alebo apartmány v prvej línii, s priamym vstupom na pláž stoja aj dvoj až trojnásobok toho, čo rovnako veľký dom niekoľko minút autom od pláže tiež s nádherným výhľadom.

Vzhľadom na najlepšie klimatické podmienky v rámci Európy po celý rok s viac ako 320 slnečnými dňami v roku, ešte stále veľmi výhodnými cenami nehnuteľností, priaznivým realitným trhom, zaujímavému príjmu z prenájmu (minimálne vám pokryje náklady s vašou nehnuteľnosťou a vy si ju môžete užívať úplne zadarmo) a veľmi dobrej dostupnosti je pobrežie Costa del Sol to ideálnou lokalitou pre váš nový, alebo druhý domov pri Stredozemnom mori a pod andalúzskym slnkom.

Máte nejakú doplňujúcu otázku, ktorú by ste chceli zodpovedať, alebo máte predstavu o tom čo hľadáte a chcete dostať zaujímavé ponuky nehnuteľností, neváhajte a kontaktujte nás.

Join The Discussion

Compare listings

Compare
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.