Profesionálni analytici so zameraním na trh z nehnuteľnosťami v Španielsku z renomovaných spoločností ako KPMG, Deloitte, N + 1 a PwC predpovedali, že v tomto roku bude Španielsko registrovať okolo 440.000 predaných domov, čo by predstavovalo nárast v porovnaní s minulým rokom medzi 10% a 12%, pričom sumár transakcii sa rovná hodnote viac ako 20.000 miliónov Eur.
Vlaňajší predaj bol na úrovni 18.000 miliónov Eur a Amparo Solís z KPMG očakáva, že rok 2016 je rokom rapídneho nárastu uskutočnených predajov. Alberto Valls zo spoločnosti Deloitte zároveň dodáva, že je to ovplyvnené hlavne súčasným vysokým dopytom po investíciách do nehnuteľností za nízke ceny, a tiež že tento dopyt je umocnený aj nízkymi úrokovými sadzbami, ktoré zatraktívňujú hypotekárne financovanie, ako ešte nikdy predtým. Napriek tomu však zo 400.000 uskutočnených predajov za minulý rok bolo len 60% financovaných prostredníctvom hypotekárnych úverov, čo znamená, že kupujúci sú peňažne silný na kúpu takejto nehnuteľnosti.
Medzi ďalšie faktory, ktoré prispievajú k rastu trhu patrí aj celkový hospodársky rast krajiny a klesajúca nezamestnanosť.
Na rovnakej udalosti, Jaime Bergaz zo skupiny PwC uviedol, že len v prvých štyroch mesiacoch roku 2016 bolo uskutočnených transakcií v hodnote 14,5 milióna Eur a očakáva, že priemerná hodnota za predaj sa výrazne zvýši. Taktiež sa predpokladá ďalší nárast cien nehnuteľností v nasledujúcom období.
Zdroj: KPMG, Deloitte, N + 1 a PwC, september 2016