Španielske vianočné dobroty

Tradičné španielske vianočné sladké dobroty, ktoré musíte vyskúšať

Španielsko je svetoznáme svojou vynikajúcou kuchyňou a platí to aj na vianočné sladké jedlá. Rozmanitosť tradičných cukroviniek a dezertov je ohromujúca!

Ani v Španielsku by pravé Vianoce neboli Vianocami bez množstva tradičných sviatočných dobrôt, ktoré tiež môžete ochutnať na každom trhu v Španielsku. Medzi tradičné sladké dobroty, ktoré nemôžu chýbať počas každoročných vianočných sviatkov patrí napríklad Turrón, mandľový nugát, alebo Mantecados, samostatne balené španielske koláčiky.

Španielske dobroty

Turrón

Turrón, lahodný nugát má maurský pôvod a má mnoho rôznych foriem a chutí v závislosti na recepte daného regiónu. Je však zaručené, že ho nájdete na popredných miestach v každom supermarkete, alebo trhu až do Vianoc.

Napríklad Turrón Duro, ktorý pochádza z Alicante je lahodný chrumkavý nugát z vajec, medu, mandlí a cukru. Alebo tiež Turrón Bland, typický pre oblasť Jijona, je mäkký vďaka olivovému oleju, ktorý z neho robí hladkú konzistenciu podobnú fondánu. Existuje však mnoho rôznych variant Torrónu, ktorý obsahuje napríklad rôzne druhy ovocia, čokolády, kávy, whisky atď..

Vyskúšajte napríklad veľmi jednoduchý a lahodný
Turrón de Yema (Žĺtkový nugát)

Budete potrebovať:
300g mletých mandlí,
300g práškového cukru,
6 žĺtkov,
nastrúhanú kôru z 1 citróna,
štipku škorice

Postup:
Zmiešajte mleté mandle so žĺtkami. Urobte sirup s práškovým cukrom a s trochou vody, pridajte škoricu a nastrúhanú citrónovú kôru. Nechajte variť, kým nezačne hnednúť. Potom pridajte mandľovú a vaječnú zmes a pomaly varte za stáleho miešania. Keď je to husté a nelepí sa to, nechajte to vychladnúť a potom to pokrájajte na kocky.

Španielske dobroty

Pestiños

Táto chrumkavá malá maškrta je pôvodom z Andalúzie a iných oblastí južného Španielska. Je to lahodné sladké cesto typicky ochutené sezamom alebo anízom vyprážaným v olivovom oleji a potreté medom a / alebo cukrom. Toto podivuhodné pečivo je skutočnou lahôdkou pre chuťové poháriky. Robieva sa aj počas sviatkov Všetkých svätých.

Španielske dobroty

Mazapán

Ďalšia dobrota, ktorá nesmie chýbať počas každoročných vianočných sviatkov v Španielsku. Je to marcipán, ktorého pôvod je z Toleda neďaleko Madridu v strednom Španielsku. Tento chutný mix žĺtkov, cukru a mandlí je vytvarovaný do mnohých foriem a nádherne ručne vytvarovaných figúrok, že je to až škoda zjesť!

Každý španielsky región má svoj vlastný recept, takže nie je pochýb o tom, že túto dobrotu objavíte na každom rohu Španielska počas vianočného obdobia.

Španielske dobroty

Polvorones

Je to ďalšia pochúťka pochádzajúca z Andalúzie. Polvorones sú drobné sušienky z múky, mlieka, cukru a orechov, formované do guličiek. Robievajú sa tiež v rôznych príchutiach vrátane škorice, citrónu alebo vanilky. Tieto sušienky sú známe pre ich (veľmi) práškovú konzistenciu a nájdete ich v každom supermarkete počas vianočnej sezóny.

Španielske dobroty

Roscos de Vino

Táto pochúťka kruhového tvaru a vynikajúcej chuti sa robieva počas Vianoc v Španielsku po celé stáročia. Roscos de Vino sú sladká mandľovo škoricové sušienky ochutené s vínom Moscatel, formované do tvarov šišky, pečené a posypané práškovým cukrom alebo bielou čokoládou.

Španielske dobroty

Mantecados

Ak žijete v Španielsku, alebo tu trávite sviatky, nie je pochýb o tom, že na tieto sladkosti natrafíte v miestnych obchodoch počas vianočného obdobia. Sú veľmi podobné polvorones a s obrovským množstvom chutí, z ktorých najčastejšia je aníz alebo škorica. Robia sa z masti, cukru a mandlí, čo je typicky andalúzske a nesmú chýbať počas Vianoc.

Španielske dobroty

Roscón de Reyes

V Španielsku nemôžete oslavovať Vianoce bez Roscón de Reyes (kráľovského koláča). Tento koláč v tvare prsteňa sa podáva večer pred „Dňom kráľov (King Day)“, dňa 6. januára, tiež známym ako dvanásty deň Vianoc. Koláč má dve vrstvy, medzi ktorými je lahodný krém a povrch koláča je korunovaný sušeným ovocím.

V Španielsku ho bežne kúpite v cukrárňach, pričom vo vnútri je schovaná malá postava Ježiška, alebo tradičnú sušenú fava fazuľu. Ten, kto nájde v koláči postavu Ježiška je korunovaný „kráľ“ alebo „kráľovná“, zatiaľ čo ten, kto nájde fazuľu musí budúci rok kúpiť Roscón de Reyes.

Compare listings

Compare
Search
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.