Španielsky realitný trh v roku 2024

Aký bude rok 2024 na španielskom realitnom trhu?

Hlavne na začiatku roka sa každý, kto premýšľa nad kúpou nehnuteľnosti v Španielsku, zamýšľa nad tým, čo môže očakávať od realitného trhu v nasledujúcich mesiacoch. Máte sa začať obávať a premýšľať nad iným trhom, alebo predajom svojej nehnuteľnosti, ak už v Španielsku nejakú nehnuteľnosť vlastníte? Alebo naopak, Španielsky trh čaká pozitívny rok a mali by ste sa tešiť z vynikajúcej investície?

Pohľad na realitný trh v Španielsku

Trh s nehnuteľnosťami v Španielsku je dynamickým a prosperujúcim odvetvím, ktoré priťahuje rôznorodú škálu investorov a kupujúcich z celého sveta.

Hlavne vďaka svojej bohatej histórii, úchvatnej krajine, živej kultúre, nádherným plážam, športovým možnostiam, vynikajúcim klimatickým podmienkam a vysokej úrovne zdravotnej starostlivosti sa ukázalo Španielsko ako hlavná destinácia pre tých, ktorí chcú investovať do nehnuteľností. Či už hľadáte dovolenkovú nehnuteľnosť pri mori, alebo len zaujímavú investičnú nehnuteľnosť, nájdete tu širokú škálu vrátane luxusných víl, domov, alebo očarujúcich apartmánov, ktoré vyhovujú preferenciám miestnych aj medzinárodných kupujúcich.

Španielsko zažilo za posledné roky prudký nárast ako v cestovnom ruchu, tak aj v oblasti nehnuteľností. Podpísali sa za to najmä výhodné hypotekárne sadzby, rastúca ekonomika a príťažlivosť stredomorského životného štýlu.

Španielska ekonomika prekonáva eurozónu s prognózou rastu hrubého domáceho produktu na úrovni 2,4 % na rok 2023 v porovnaní s iba 0,5 % v eurozóne. Hlavnými hnacími silami tohto zdravého rastu sú odolný trh práce a silné oživenie cestovného ruchu. Aj keď sa má španielska ekonomika v roku 2024 spomaliť na 1,25 %, stále sa očakáva, že prekoná priemer EÚ o 0,61 percentuálneho bodu.

Robustný ekonomický rast a nerovnováha medzi ponukou a dopytom po nehnuteľnostiach láka investorov aj napriek súčasnému prostrediu zvyšujúcich sa úrokových sadzieb, ktoré sú aj tak veľmi zaujímavé v porovnaní s inými európskymi krajinami.

Ako vidia realitný trh v roku 2024 experti? 

Očakávané poklesy cien v roku 2023 nenastali. Namiesto toho sa kúpna cena domov v Španielsku zvýšila o 7 %. Na dynamických trhoch, akými sú Madrid a Barcelona, už boli ceny veľmi vysoké, takže nárasty tu budú miernejšie.

Najvýraznejší nárast bol v Španielsku zaznamenaný v pobrežných oblastiach  Stredozemného mora a na Baleárskych ostrovoch v dôsledku medzinárodného dopytu s vysokou kúpnou silou. V mestách ako Alicante, Palma a Malaga vzrástli ceny o 15 %. Očakáva sa, že na rok 2024 budú ceny na dynamických trhoch naďalej rásť, zatiaľ čo v iných oblastiach je možná stabilizácia alebo mierny pokles.

Finančná inštitúcia BBVA predpovedá v budúcom roku 3% nárast cien nehnuteľností a zvýšenie predaja o 5-7%.

Analytici Bankinter však hovoria o 2 % korekcii cien španielskych nehnuteľností v tomto roku.

Jeden z najväčších realitných portálov Fotocasa verí, že ceny zostanú stabilné vďaka solídnemu trhu práce, vysokému dopytu medzi solventnými investormi a zahraničnými kupcami v kombinácii s nedostatkom ponuky v atraktívnych oblastiach. Portál nehnuteľností tiež poukazuje na to, že priemerné ceny sú stále o 22 % nižšie, ako bol ich vrchol v roku 2007.

Idealista, ako jeden z najznámejších a najväčších realitných portálov v Španielsku považuje trh s bývaním v Costa del Sol za dostatočne silný a dynamický. Taktiež potvrdzuje stále rastúci záujem o kúpu nehnuteľností a nepredpokladá ani v tomto roku žiadnu zmenu.

V poradenskej firme Foro Consultures, ktorá pôsobí na celom pobreží Costa del Sol, tvrdia, že „novostavby a dobré nehnuteľnosti v atraktívnych oblastiach môžu v budúcom roku ľahko zdražieť o 3 až 5 percent.“

Ceny sa po dvoch fantastických rokoch stabilizujú. Dostaneme sa na úroveň, ktorá bola pred pandémiou, čo je celkom rozumné,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti Tinsa, ktorá sa špecializuje na oceňovanie nehnuteľností v provincii Málaga.

Investičná spoločnosť Aire Partners tiež nepredpokladá pokles cien nehnuteľností v roku 2024 a to najmä na jednej z najdopytovanejších pobrežných oblastí Španielska, Costa del Sol. pretože dopyt zo strany cudzincov a národných investorov zostáva stále vysoký.

Celkovo sa odborníci zhodujú, že španielsky trh s nehnuteľnosťami bude aj naďalej dlhodobo priťahovať investorov. Rastúca ekonomika krajiny, kultúrna príťažlivosť a priaznivý životný štýl z nej robia atraktívnu destináciu pre kupujúcich aj prenajímateľov.

 

Ak aj vy patríte medzi investorov a kupujúcich, ktorí plánujú nadobudnúť nehnuteľnosť pri mori v Španielsku, neváhajte nás kontaktovať, napísať nám svoju predstavu o nehnuteľnosti a zaradiť sa medzi našich spokojných klientov, ktorým sme pomohli splniť si svoj sen o bývaní v Španielsku.

Compare listings

Compare
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.