Zhodnotenie realitného trhu v Španielsku

Pohľad na realitný trh v Španielsku za minulý rok

V tomto čase bolo uverejnených množstvo štatistík a článkov, ktoré rekapitulujú realitný trh v Španielsku za rok 2018.

Či už ide o štátne inštitúcie alebo veľké a významné portály, všetci potvrdzujú, že realitný trh v Španielsku bol minulý rok veľmi pozitívny.

Podľa najnovších údajov INE dosiahol bolo v decembri 2018 zaznamenaných 69.524 predajov nehnuteľností, čo predstavuje medziročný nárast o 7,2%.

Mestských nehnuteľností bolo v tomto mesiaci predaných až 85,2%, pričom len 14,8% tvorili predaje vidiecke. Napriek tomu sa predaj vidieckych nehnuteľností zvýšil až o 6,4%. Predaj nehnuteľností v mestách odrážal ročný nárast o 7,4%. V rámci predaja miest, nákup a predaj domov zaznamenal ročný nárast o 3,8%.

December 2018 bol silný aj pre predaj nových nehnuteľností (18,2%), čo predstavuje nárast o 6,5%. Zvyšných 81,8% predstavoval predaj už existujúcich nehnuteľností, z druhej ruky (resale), ten predstavuje medziročný nárast o 3,2%.

V decembri minulého roka bol zaznamenaný najvyšší predaj v Katalánsku, regióne Murcia a Andalúzii. Na druhej strane veľký pokles zaznamenali na Baleárske ostrovy, Navarra a Aragón.

Čo sa týka celkového roka 2018, v Španielsku bolo predaných 1.025.039 nehnuteľností, čo predstavuje medziročný nárast o 9,2%. 86,4% týchto predaných nehnuteľností bolo mestských, zvyšných 13,6% tvorili vidiecke nehnuteľnosti.

Nákup vidieckych nehnuteľností sa zvýšil o 3,9%, zatiaľ čo predaj nehnuteľností v mestách sa zvýšil o 10,1%.

Z toho novostavby predstavovali 18% a zvyšok (82%) tvorili nehnuteľnosti z druhej ruky. Počet nových nehnuteľností vzrástol medziročne o 11,1%. Počet nehnuteľností z druhej ruky vzrástol o 9,9% oproti roku 2017.

Najvyšší počet predajov bol zaznamenaný v Murcii (18.9%), Andalúzii (15.6%) and Valencii (13.5%), najnižší zase zaznamenala Navarra (-1.7%), Aragón (1.8%) a Baleárske Ostrovy (2.2%).

Z pohľadu medzinárodných kupujúcich, najviac nakupujú stále Briti, po nich sú to Škandinávske krajiny, Nemci, Francúzi, Belgičania atď.

Významný nárast zaznamenali aj krajiny ako Poľsko a Česká republika. Slováci len pomaly objavujú výhody investícií v tejto krajine, hlavne na juhu, v oblasti Costa del Sol, napriek tomu ich počet stále stúpa.

Najviac dopytované mestá boli Marbella, Estepona, Benalmádena, Torremolinos, Fuengirola a La Cala de Mijas.

Napriek zvýšenému počtu predajov sú ceny nehnuteľností stále oveľa nižšie ako pred krízou.

Ceny nehnuteľností sú napríklad na Costa del Sol, veľmi porovnateľné s cenami vo väčších mestách v Českej republike, alebo na Slovensku!

Neváhajte a informujte sa aj vy o výhodách a nechajte si poslať ponuky podľa vašich prianí – info@spanielsko-reality.eu.

Join The Discussion

Compare listings

Compare
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.