Financovanie nehnuteľnosti v Španielsku

Či už si chcete splniť svoj sen o nehnuteľnosti pri mori v Španielsku, alebo ide o investíciu v tejto jedinečnej destinácii za pomoci financovania od banky, je tu niekoľko možností.

Prvá možnosť dostupná pre všetkých je využitie bankového financovania v krajine vášho trvalého bydliska. Najčastejším spôsobom financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Ako iste viete, jeho hlavnou podmienkou je ručenie nehnuteľnosťou registrovanou v krajine poskytovateľa financovania. Ak takúto nehnuteľnosť vlastníte a ste schopný splniť aj ostatné podmienky banky, potom už nič nebráni kúpe nehnuteľnosti v Španielsku.

Druhá možnosť je získanie financovania od banky v Španielsku. Ako rezident krajiny v rámci EÚ máte právo požiadať o úver aj v inej členskej krajine. Pokiaľ ide o Španielsko, je tu však jedno „Ale“. Banky v Španielsku nie sú ochotné poskytovať financovanie žiadateľom o financovanie, ktorí nevedia preukázať svoje príjmy v mene EURO. Ak sú teda vaše príjmy v inej mene ako EURO, existuje aj tu riešenie, je zložitejšie a niečo to stojí, ale tá možnosť tu je.

Ale ak väčšina vašich príjmov je v mene EURO, banky v Španielsku vám budú ochotné ako nerezidentovi poskytnúť hypotekárne financovanie max. do 50%-60% hodnoty nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na území Španielska, za podmienky, že ste schopný splniť aj nasledujúce kritériá:

 • Máte čistý úverový register
 • Máte postačujúci príjem alebo dlh k príjmu pod 35%
 • Vaša finančná požiadavka je max. do výšky 50 až 60%
 • Žiadate o hypotéku max. na 25 rokov
 • Nebudete mať v čase poslednej splátky viac ako 70 rokov
 • Ste rezidentom z členských krajín OECD

V prípade, že spĺňate tieto základné kritériá, je potrebné, aby ste si pripravili nasledujúce dokumenty, ktoré od vás bude banka požadovať (samozrejme s prekladom do španielčiny):

 • Kópiu cestovného pasu všetkých žiadateľov.
 • N.I.E. („Número de identificación fiscal para extranjeros“ alebo daňové číslo zahraničného rezidenta) – pomôžeme vám ho získať na základe Plnej moci.
 • Potvrdenie o prijatí posledných troch výplat na váš účet.
 • Dôkaz o príjme – pracovnú zmluvu.
 • Sumár vašich aktív a dlhov.
 • Ak ide o novú nehnuteľnosť, je potrebná aj „Zmluva k novostavbe“.
 • Súkromná zmluva o predaji a kúpe.
 • Ak už máte nejakú hypotéku – informácie o nehnuteľnosti a hypotéke.
 • Ak ste dôchodca – oficiálne potvrdenie o vašom príjme.

V prípade, že vaša žiadosť o hypotéku bude úspešná, banka si účtuje poplatok 1 až 2% z výšky poskytnutej pôžičky.

Aký je proces získania hypotéky v Španielsku?

Potom, ako tieto vyššie uvedené dokumenty predložíte vybranej banke a oddelenie rizík tejto banky vydá formálne predbežné schválenie, banka vám predloží svoju konkrétnu ponuku financovania.

Akonáhle potvrdíte banke túto ponuku, je potrebné otvoriť bankový účet v tejto banke.

Na základe vami predložených dokumentov a znaleckého posudku, banka potvrdí schválenie hypotéky a predloží vám oficiálnu ponuku hypotekárneho financovania.

V spolupráci s bankou a právnym zástupcom v Španielsku, klient podpíše všetky potrebné zmluvy a získa od banky požadované financovanie.

Akú výšku financovania teda môžete získať od banky v Španielsku?

V súčasnosti španielske banky bežne poskytujú nerezidentom úvery až do 50% -60% z nižšej hodnoty medzi výškou investície (kúpna cena) a odhadovanou hodnotou nehnuteľnosti (vždy sa uvádza nižšia hodnota z týchto hodnôt).

To znamená, že musíte počítať s vlastnými finančnými prostriedkami minimálne vo výške 55% – (váš minimálne 40% podiel na vyplatenie kúpnej ceny + cca 15% náklady spojené s kúpou nehnuteľnosti a získanie hypotéky)

Pokiaľ budete požadovať menej ako 50%, väčšina bánk ukáže väčšiu flexibilitu.

Aké sú súčasné podmienky hypoték v Španielsku?

Priemerná hypotéka má úrovú sadzbu 3,24%Priemerná sadzba pre hypotéky s variabilnou úrokovou sadzbou je 2,95%Priemerná sadzba pre hypotéky s fixnou úrokovou sadzbou je 3,49% (október 2023).

Najnižšia úrová sadzba bola v septembri 2020 a to vo výške 2,44 %.

Priemerná doba trvania hypotéky je 24 rokov

35 % má variabilné úrokové sadzby a 65 % má fixné úrokové sadzby.

Poznámka: Zníženie úrokovej sadzby môžete dosiahnuť napríklad uzatvorením poistenia a používania kreditnej karty.

Join The Discussion

Compare listings

Compare
Search
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.