Aký bude rok 2022 na Costa del Sol?

Skôr ako sa pozrieme na vyhliadky realitného trhu na pobreží Costa del Sol v roku 2022, poobhliadneme sa na rok 2021.

V prvej polovici roku 2021 sa trh s nehnuteľnosťami na Costa del Sol pomaly prebúdzal a uzdravoval. Druhá polovica roku 2021 bola až prekvapivo raketová, pričom v niektorých oblastiach boli prekonané doteraz zaznamenané rekordy v predaji nehnuteľností. Takýmto príkladom bola aj Marbella, kde už tretí štvrťrok 2021 bol zaznamenaný ako najlepší tretí štvrťrok v histórii Marbelly, čím prekonal aj tretí štvrťrok rekordného roku 2004.

Podobne na tom bola aj Estepona, kde bola druhá polovica roku 2021 rekordná a prekonala v počte uzavretých transakcií aj rekordné maximum z roku 2017.

Celkovo bol nakoniec rok 2021 veľmi silným rokom v predaji nehnuteľností a minimálne tak skvelý ako v poslednej sérii dobrých rokov, ktoré sme videli medzi rokmi 2014 a 2018.

Aké sú teda vyhliadky na rok 2022?

Jeden z veľmi významných faktorov, ktoré v dnešnom svete ovplyvňujú dianie a myslenie ľudí je COVID a s ním súvisiace opatrenia. Tak, ako od druhej polovice minulého roka, tak aj začiatkom tohto roku je cítiť stály nárast záujemcov o nehnuteľnosti hlavne na pobreží Costa del Sol. Najväčším lákadlom je pre nich možnosť úniku do oblasti kde je po celý rok množstvo slnka, príjemné teplo, možnosť načerpania pozitívnej energie, vynikajúce letecké spojenie, jednoducho miesto, kde sa môžu cítiť dobre a v bezpečí.

Celej situácii vo veľkej miere pomáhajú aj postupné celkové rušenia obmedzení v jednotlivých krajinách. Zaznamenaný nárast kupujúcich je nielen zo zahraničia, ale aj od samotných španielov žijúcich vo vnútrozemí, ktorí teraz uprednostňujú a vyhľadávajú nehnuteľnosti pri mori.

V segmente nad 1 mil. EUR sa tiež predpokladá pokračujúci vysoký nárast kupujúcich a to hlavne v oblasti tzv. „zlatého trojuhoľníka“ – Marbella – Benahavís – Estepona, pričom sa zvyšuje aj záujem o nehnuteľností pre trvalé bývanie v tejto oblasti.

Samotné banky v Španielsku vidia rok 2022 ako rok pokračujúceho rastu v predaji nehnuteľností. Za posledné roky, ako aj v súčasnosti sú hypotéky uzatvárané s fixnými úrokovými sadzbami, čo je obrovskou výhodou oproti obdobiu 2008, kedy všetky hypotéky mali variabilné úrokové sadzby. Taktiež, väčšina developerských projektov je financovaná prostredníctvom súkromného kapitálu, nie bankového.

Súčasné ceny nehnuteľností sú stále pod cenami z obdobia ekonomickej krízy z roku 2007 a 2008. Výhodné a zákonom zabezpečené možnosti nákupu nehnuteľností vo výstavbe, zaujímavé návratnosti investície, ako aj prirodzený rast cien nehnuteľností spôsobený vysokým dopytom kupujúcich a nízkou ponukou nehnuteľností, predurčujú, že rok 2022 bude úspešných rokom, v ktorom bude počet predaných nehnuteľností dosahovať svoje nové maximá, ale aj rokom rastu cien nehnuteľností.

Súčasné ceny nehnuteľností, ako aj náklady na život na Slovensku, alebo v Českej republike sú veľmi podobné cenám tu, na juhu Španielska, kde je realitný trh považovaný za tretí najstabilnejší v rámci Španielska a preto sa rapídne zvýšil záujem o kúpu nehnuteľnosti, ako aj naše komplexné služby pri kúpe nehnuteľnosti na Costa del Sol aj od kupujúcich a investorov z týchto krajín.

Join The Discussion

Compare listings

Compare
Search
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.