Aký bol rok 2021 na realitnom trhu na Costa del Sol?

Aký bol rok 2021 na realitnom trhu na pobreží Costa del Sol?

Asi každý si položil otázku, ako bude reagovať trh s nehnuteľnosťami nielen na pobreží Costa del Sol (Málaga, Španielsko) v čase zákazu vychádzania, lietania a s množstvom obmedzení. Hneď sa začali ozývať názory, že ceny budú rýchlo padať ako v čase predchádzajúcej hospodárskej krízy.

Však, trh s nehnuteľnosťami sa teraz spomalil nie z dôvodov hospodárskej krízy, ako to bolo v minulosti, preto aj jeho ďalší vývoj bol úplne odlišný. Realitný trh na Costa del Sol má však dobré základy. Developerské projekty boli a sú stále financované prevažne za pomoci súkromného kapitálu a nie prostredníctvom bánk. Na druhej strane, aj keď záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti mali veľmi obmedzené možnosti cestovania a tým aj možnosti nadobudnúť svoju vysnívanú nehnuteľnosť, developeri stavali ďalej. To malo za následok pozitívnu reakciu zo strany záujemcov o nové nehnuteľnosti pri mori a golfe na „Slnečnom pobreží“, ktorí rezervovali svoje nehnuteľnosti aj na diaľku.

Začiatok roku 2021, ako sa pomaly začali uvoľňovať opatrenia súvisiace s COVID-19, sa aj realitný trh začal pomaly prebúdzať a narastali aj počty predaných nehnuteľností. Záujem o kúpu nehnuteľnosti pri mori a golfe pod andalúzskym slnkom sa zvyšoval nielen od zahraničných záujemcov, ale hlavne sa zvýšil dopyt od španielskych rezidentov žijúcich vo vnútrozemí.

Zvýšený dopyt po nových nehnuteľnostiach
S príchodom obdobia pandémie a obmedzení sa do pozornosti kupujúcich dostali hlavne nehnuteľnosti vo výstavbe. Virtuálne prehliadky, vizualizácie, videá a fotky lokality, ako aj postupujúcich stavebných prác, k tomu zvýhodnené ceny a možnosť platby kúpnej ceny po častiach zvyšovali ich záujem.

V druhom štvrťroku 2021 sa ceny novostavieb v Marbelle zvýšili najviac. Apartmány stáli v priemere 4.338 € za m² a samostatne stojace nehnuteľnosti 4.100 € za m². Na trhu bolo 789 viacgeneračných a 308 rodinných domov.

Estepona má jednu z najširších ponúk nových nehnuteľností na tomto trhu. K dispozícii bolo 1.531 apartmánov s priemernou cenou 3.084 € za m². Okrem toho tu bolo 303 rodinných domov s priemernou cenou 2.858 € za m².

O niečo ďalej po pobreží, v oblasti Casares dosiahli novovybudované domy svoju zatiaľ najvyššiu cenu. 142 apartmánov sa predalo za priemernú cenu 4.346 € za m² a 32 samostatne stojacich domov, väčšinou luxusných víl, za priemernú cenu 7.497 € za m².

Znížený počet starších nehnuteľností na predaj
Hlavne obmedzenia v cestovaní spôsobili znížený počet starších, už existujúcich nehnuteľností na predaj. Tento stav bohužiaľ pretrváva aj do teraz, aj keď sa o niečo zvýšil, stále je omnoho nižší, ako v predchádzajúcich rokoch.

Oživenie trhu
Tretí a štvrtý štvrťrok 2021 zaznamenal rapídny nárast predaja nehnuteľností oproti roku 2020 a prvému pol roku 2021, a to nielen pri novostavbách a nehnuteľnostiach vo výstavbe. Bolo to spôsobené hlavne uvoľnením medzinárodných letov a záujmu nerezidentov o kúpu nehnuteľnosti pri mori na juhu Španielska.

Andalúzska vláda vyšla k ústrety obnoveniu trhu s nehnuteľnosťami a znížila daň z prevodu nehnuteľnosti pri už existujúcich nehnuteľnostiach (resale) až o 3 %, pričom stanovila jednotnú všeobecnú sadzbu 7 % a znížila kolkovú daň z 1,5% na 1,2% pri nehnuteľnostiach vo výstavbe, resp. pri kúpe od developera.

Z tohto nárastu predaja a nákupu nehnuteľností od začiatku pandémie možno vyvodiť záver, že akvizícia nehnuteľností je v týchto neistých dňoch celosvetovo vnímaná ako investícia „bezpečného prístavu“ a nepochybne je oveľa bezpečnejšia ako investícia do akcií na akciovom trhu alebo iných investičných alternatív.

Naviac, ide o zásadnú investíciu do kvality života s množstvom výhod, ktorú si dnes môže dovoliť čoraz viac ľudí žijúcich aj na Slovensku alebo v Českej republike vzhľadom na porovnateľné ceny nehnuteľností.

Join The Discussion

Compare listings

Compare
Translate »
Zahájiť chat
1
Dobrý deň,
máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Španielsku, alebo nejakú otázku, alebo požiadavku v spojitosti s nehnuteľnosťami v Španielsku, neváhajte a pýtajte sa.